分fen – деля; отделям; разграничавам;
虚xu – празен; свободен; въображаем;
实shi – пълен; солиден; действителен
РАЗГРАНИЧИ ПРАЗНОТО ОТ ПЪЛНОТО
Сега ще разгледаме изискванията за долната част на тялото, която, най-общо казано, поддържа тежестта, движенията и равновесието на горната част.
ПЪЛНА И ПРАЗНА ПОЗИЦИЯ
Освен, че е необходимо кръстът и хълбоците да са отпуснати, важно е и заемането на правилна позиция. Преходът между пълното и празното е от особена важност. Трябва да умеем добре да разграничаваме отделните позиции и да сме наясно с пълнотата на всяка от тях. Разбира се това се отнася не само до долната част на тялото.
За да бъде по-ясно, когато говорим за долната част от тялото, казваме, че десният крак е “пълен”, когато тежестта пада върху него; тогава левият крак е “празен”. Когато тежестта е върху левия крак, съответно е обратното. От самото начало Тайдзицюан е следвал философията на “Ин” и “Ян”. Днес ние се сблъскваме със същия принцип при пренасянето на тежестта.
При практикуването е особено важно да се обърне внимание на пренасянето на тежестта. Във “пълнотата” се крие “празнота” и обратно. Във “пълнотата” трябва да се съдържа “празнота”, за да не бъде движението прекалено твърдо. В “празнотата” трябва да се съдържа “пълнота” иначе движението ще е кухо и празно.
Когато нанасяме удар, например, гърбът трябва да е изправен. В това изправяне се съдържа навеждане. В движението навътре се съдържа разтваряне навън, а в движението навън – прибиране навътре, така както в пълното и празното и обратно. Свийте и разтворете. Разтворете и свийте. Преходът е подобен на това.
Когато практикуваме, трябва да обръщаме внимание на взаимосвързаните промени. Трябва да разграничаваме “пълното” и “празното”. Но при всичко това, “празното” не трябва да е кухо или празно; “пълното” пък не трябва да е прекалено твърдо.
ДВИЖЕНИЯ НА КРАКАТА
Сега ще разгледаме изискванията за краката. При ездачна позиция изискванията са: стъпалата да сочат напред, тялото да е изправено и тежестта да е по средата.
Когато се придвижвам, за да стъпя напред с левия крак, най-напред се обръщам надясно, а след това наляво. Когато искам да стъпя надясно, първо се обръщам на ляво. Ако искам да стъпя напред с левия крак, се обръщам надясно и чак тогава стъпвам с левия крак напред. Ако реша да стъпя напред с десния крак, най-напред се обръщам на 45° наляво. След това прикляквам на левия крак и повдигам десния, за да стъпя напред. Ако вместо това просто стъпвам напред, движението не протича плавно. Затова, когато стъпвате наляво, изискванията са: обърнете се на 45° надясно, свийте дясното коляно и приклекнете, след това стъпете с левия крак напред. Всички движения трябва да бъдат плавни – обърнете внимание на това.
СТАБИЛНОСТ
При движенията, включващи преместване на тежестта, трябва да обърнем внимание на стабилността. Ето как в общи линии, се постига добра стабилност: когато стъпвам с левия крак, първо се обръщам надясно, свивам дясното коляно и прикляквам На този етап трябва да обърнем внимание на коляното – то трябва да сочи в същата посока, към която са обърнати пръстите на крака. Ако коляното и пръстите сочат в различни посоки, движението става непохватно. Когато прикляквате, коляното трябва да е обърнато в посоката на пръстите. Така ще стоите стабилно. Когато практикувате, внимавайте коляното и стъпалото да сочат в една посока, независимо дали стоите или се придвижвате. Например, когато изпълняваме “Бутане” с двете ръце и преминаваме към “Единичен камшик”, се обръщаме от тази посока насам. Това е точно полукръг, или 180°. Затова, при обръщането, кракът трябва да се завърти навътре до положение, като коляното сочи към пръстите. Така ще ви е удобно да повдигнете крака си и да стъпите напред. Ако се завъртите само до половината, пристъпването няма да ви е удобно. Затова коляното трябва да сочи към пръстите. Така е по-правилно. Ако от ляво “Отблъскване” преминавате към дясно, без да придвижите крака си и да стъпите, движението ще се получи много сковано. Ако завъртите стъпалото навътре до това положение, движението става плавно, а стъпването напред по-удобно. Обръщайте внимание на тези неща, когато практикувате!
Най-общо казано, при работата с долната част на тялото трябва да се разграничава “пълното” от “празното”. При придвижване следвайте правилата за равновесие.